Kde se vzaly karnevaly

Španělé si nenechají ujít ani tuto příležitost k velkolepým slavnostem, aby dostáli jednomu z mezinárodně nejznámějších španělských slov - "fiesta". Honosné, nákladné a někdy celý rok připravované karnevaly v tomto období obsazují ulice a průvody brázdí centry měst.

Karneval Águilas 2014
aguilas

 

Odkud se ale vzala tato tradice dnes oslavovaná v různých částech světa? Něco jako karnevaly prý už slavili staří Egypťané, více se však rozšířily v dobách blahobytu římské říše jako oslavy boha Bakcha - boha vína a nespoutaného veselí. S příchodem křesťanství byly tyto slavnosti zakomponovány do kalendáře před započetím půstu (těsně před Popeleční středou) jako období bujarých oslav s hojností pití, jídla, a to především masa (odtud i česká verze Masopust; slovo carnaval pak z latinskéhocarnelevarium - "opuštění masa").

Karneval Águilas 2014

carnaval aguilas


Když se řekne "karneval", většině z nás se vybaví Rio de Janeiro. Nemusíme však jezdit ani tak daleko, i mnohé španělské karnevaly si nezadají v bohatosti průvodů, kráse, barevnosti a nápaditosti kostýmů s těmi brazilskými. Ve Španělsku těmi nejvěhlasnějšími jsou karnevaly v Santa Cruz de Tenerife a v Cádizu. V Regionu Murcia je synonem karnevalu město Águilas, kde jsou tyto slavnosti prohlášeny Turistickou událostí národního významu. Další velkolepé karnevaly můžete vidět také v Cartageně aCabezo de Torres (městská čast Murcie) - obojí uznané Turistickou událostí regionálního významu.

 

Karneval Águilas 2012

Carnaval-de-Aguilas-2012-5

 

Kromě typických kostýmovaných průvodů je součástí karnevalu tzv. batalla de Don Carnal y Doña Cuaresma, taková symbolická pře mezi světskou zábavavou a půstním obdobím. Oblíbené jsou také soutěže v pěvecko-divadelních vystoupeních skupin, tzv. chirigotas, které zpívají písně s humorným textem odrážející události uplynulého roku. Pořádá se většinou spousta dalších soutěží - o nejlepší kostýmy, choreografie, fotografie z karnevalu atd. V Águilas existuje velmi kuriozní soutěž o nejlepší nápoj zvanýLa Cuervaprý je to směska různých alkoholických nápojů zbylých po karnevalovém veselí. Zkrátka a dobře, další slavnosti, které si Španělé umí skvěle užít. Připojíte se?

Chirigotas Cartagena 2014: https://youtu.be/O_Wrg0k6f_M

Slovníček pro začátečníky:

el disfraz - kostým, převlek

disfrazarse de - převléci se za

el concurso - soutěž

la máscara - maska na obličej

Slovníček pro pokročilé:

la Cuaresma - období půstu před Velikonocemi

el pasacalle - průvod

la chirigota - skupina zpěváků zpívající humorné písně

carnavalesco - karnevalový

Apartment se nachází na prvním kilometru La Manga. Přístup k nákupnímu centru a k moři je 6 minut chúdze. Apartment je s jednou ložnicí, americká kuchyň, ložnice a koupelna. Vybavění: klimatizace, pračka, lednička, satelit a španělská televize. Kapacita 2 až 3 osoby.
Od roku 2021 je nově k dispozici také jednolůžkový apartmán s jednou ložnicí situovaný v přízemí objektu s nájezdem vhodným pro vozíčkáře a osoby se sníženou pohyblivostí.

Kontaktní E-Mail