Flamenkologie v Murcii

V lednu 2014 proběhlo slavnostní otevření Mezinárodní katedry flamenkologie na soukromé katolické univerzitě v Murcii (UCAM). Jedná se o zatím první ústav tohoto druhu mimo Andaluzii, kde je možné flamenkologii studovat v Jerez de la Frontera, Granadě, Seville a Cordobě. Zpráva se objevila v novinách i televizi v celém Španělsku zejména proto, že první vedoucí této katedry bude známá flamenková zpěvačka Estrella Morente.

Estrella Morente

https://www.ucam.edu/news/estrella-morente-hoy-es-el-dia-mas-importante-de-mi-carrera-0

V Regionu Murcia se rozvinula tradice flamenka v hornickém městečku La Unión, kde se pořádá každoročně Mezinárodní flamenkový soutěžní festival. Nadace festivalu je pro katedru dalším organizačním pilířem.

https://youtu.be/McA91YBaKrg

V kompetenci této katedry bude organizace mnohých druhů studií a výzkumných kongresů, v plánu jsou následující: čtyřleté univerzitní studium Flamenkologie, postgraduální studium Scénických umění, certifikované kurzy ve Škole flamenkového zpěvu, tance, kytary a perkusí (které povede další známý flamenkový kytarista Curro Piñana pocházející z Cartageny), mezinárodní kongresy s tematikou kultury flamenka i akce, kde se bude snoubit flamenková hudba s gastronomií.

Festival Cante de las Minas, La Unión

Jedním z témat výzkumu bude  postava flamenkového zpěváka Enrique Morente (otec Estrelly), který zemřel náhle v roce 2010. Jeho snem bylo spojit města celého světa proslavená hornickými zpěvy skrze jejich umění. Otevření této flamenkové katedry snad ke splnění jeho snu přispěje.

www.estrella-morente.es

www.fundacioncantedelasminas.com

Slovníček pro začátečníky:

el baile/la danza – tanec

internacional – mezinárodní

la universidad – univerzita

la guitarra – kytara

Slovníček pro pokročilé:

la percusión – perkuse, bicí

el cantaor/la cantaora – zpěvák/zpěvačka flamenka

la fundación – nadace

minero – hornický, důlní

Apartment se nachází na prvním kilometru La Manga. Přístup k nákupnímu centru a k moři je 6 minut chúdze. Apartment je s jednou ložnicí, americká kuchyň, ložnice a koupelna. Vybavění: klimatizace, pračka, lednička, satelit a španělská televize. Kapacita 2 až 3 osoby.
Od roku 2021 je nově k dispozici také jednolůžkový apartmán s jednou ložnicí situovaný v přízemí objektu s nájezdem vhodným pro vozíčkáře a osoby se sníženou pohyblivostí.